کارجو کارجو .

کارجو

شرایط استخدام راننده، راننده پایه یک و پیک موتوری

رانندگی یکی از مشاغل کاربردی و حساس است و اکثر شرکت‌ها، کارخانه‌ها و سازمان‌‌‌ها برای حمل و جابجایی محصولات خود به استخدام راننده پایه یک نیاز دارند. افرادی که متقاضی این موقعیت شغلی هستند لازم است قبل از هرچیز گواهینامه پایه یک رانندگی را کسب کرده باشند. البته به جز گواهینامه، فردی که می‌خواهد به عنوان راننده استخدام شود باید تجربه و مهارت بالایی در رانندگی به مدت طولانی را داشته باشد. در این مقاله، در مورد شرایط استخدام و جذب راننده پایه یک و مدارک و مهارت‌های مورد نیاز برای آن صحبت خواهیم کرد.

راننده پایه یک چه کسی است؟
راننده پایه یک به فردی می‌گویند که بعد از قبولی در آزمون‌های تئوری و عملی موفق به کسب گواهینامه پایه یکم شده باشد. این فرد بعد از مدتی کارآموزی در کنار یک راننده باتجربه (به عنوان شاگرد شوفر) می‌تواند به عنوان راننده پایه یک استخدام شود. رانندگان پایه یکم مجوز رانندگی ماشین‌های سنگین بالای ۶ تن مثل کامیون، خاور و تریلی را دارند و اغلب وظیفه حمل و جابجایی بار و محصولات در سطح شهر یا به شهرهای دیگر را برعهده دارند.

در ادامه در مورد شرایط لازم برای گواهینامه پایه یک صحبت خواهیم کرد که ممکن است در آگهی‌های استخدام به آن‌ها بخورد کنید.

مراحل اخذ گواهینامه پایه یک
گواهینامه رانندگی پایه یک برای رانندگی ماشین‌های سنگین مثل کامیون، تریلی و اتوبوس‌های بالای ۲۶ نفر الزامی است. هم آقایان و هم خانم‌ها در صورت پذیرفته شدن در آزمون رانندگی پایه یک می‌‌توانند این گواهینامه را دریافت کنند و با آن مشغول به کار شوند. افرادی که می‌خواهند گواهینامه پایه یک دریافت کنند لازم است قبلا گواهینامه پایه ۲ را دریافت کرده باشند و به زمان انقضای آن حداقل ۶ ماه مانده باشد.

کاریابی و استخدام

شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک
1-    حداقل سن ۲۵ سال
رانندگی ماشین سنگین کار بسیار حساس و سختی است و به مهارت‌ و تجربه بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل حداقل سن برای گواهینامه پایه ۱ بالاتر و ۲۵ سال تمام است.

2-    دارا بودن گواهینامه پایه ۲ و گذشتن ۲ سال از زمان اخذ آن
گواهینامه پایه ۲ پیش نیاز دریافت گواهینامه پایه ۱ است. فردی که گواهینامه پایه ۲ داشته باشد با رانندگی ماشین‌های نیمه سنگین آشنایی خوبی پیدا کرده و تسلط و مهارت کافی برای رانندگی ماشین‌های سنگین مثل کامیون و تریلی را کسب کرده است.

3-    سلامتی جسمی و روحی و عدم اعتیاد و گذراندن آزمایش‌های طبی
فردی که گواهینامه پایه یک دارد رانندگی با ماشین سنگین و حمل بارهای بالای ۶ تن و رانندگی اتوبوس‌های مسافربری بالای ۲۶ نفر را برعهده خواهد داشت. سرمایه و دارایی‌های یک شرکت و جان و مال تعداد زیادی انسان در گرو مهارت و تجربه رانندگی این فرد قرار دارد. به همین دلیل، یکی از شرایط لازم برای دریافت گواهینامه و استخدام راننده پایه یک داشتن سلامت جسمی و روحی و عدم اعتیاد به هرگونه ماده مخدر، روان‌گردان و … است.

 
4-    قبولی در آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی
هر فردی که قصد دریافت گواهینامه پایه یک را داشته باشد باید ابتدا در آزمون تئوری یا آیین نامه راهنمایی و رانندگی شرکت کند و قبول بشود. آزمون آیین نامه پیش‌نیاز آزمون عملی رانندگی است و فردی که در این آزمون قبول نشود نمی‌تواند در آزمون عملی رانندگی شرکت کند.

5-    قبولی در آزمون عملی رانندگی با ماشین‌‌‌های سنگین
در آزمون عملی، مهارت‌ها و توانایی‌های متقاضی برای رانندگی ماشین‌های سنگین سنجیده می‌شود. در صورتی که در این آزمون موفق شوید می‌توانید برای دریافت گواهینامه اقدام کنید.

6-    داشتن اطلاعات فنی در مورد وسایل نقلیه سنگین
اطلاع از نکات فنی و نحوه عملکرد ماشین یکی از نکات ضروری رانندگی است؛ اما این موضوع در مورد رانندگان ماشین سنگین اهمیت بیشتری دارد. ممکن است ماشین در جاده و خارج شهر که دسترسی به تعمیرکار وجود ندارد خراب شود؛ به همین دلیل لازم است که راننده پایه ۱ اطلاعات کافی در مورد مسائل فنی مربوط به وسایل نقلیه سنگین داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای گواهینامه پایه یکم
برای دریافت گواهینامه رانندگی پایه یک به ارائه مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

اصل گواهینامه پایه دو (از زمان دریافت آن حداقل ۲ سال باید گذشته باشد)
حداقل ۶ ماه به پایان اعتبار گواهینامه پایه ۲ مانده باشد.
اصل و کپی شناسنامه عکس‌دار
ارائه اصل و یک نسخه کپی از کارت ملی
۸ قطعه عکس پرسنلی ۳*۴
شرکت‌‌ها و سازمان‌های نیازمند استخدام راننده پایه یک
کسب‌وکارهای بسیار زیادی برای حمل بار و محصولاتشان به استخدام راننده پایه یک نیاز دارند و بازار کار خوبی برای این شغل وجود دارد. کارخانه‌ها و کارگاه‌های مختلف، شرکت‌های نفتی و پالایشی، شرکت‌های راه‌سازی، شرکت‌های ساختمان‌سازی و معماری، صنایع غذایی و لبنی، شرکت‌های پخش، شرکت‌های تولیدی، ارگان‌های دولتی و … از جمله کسب و کارهایی هستند که حتماً به استخدام راننده پایه یک نیاز دارند.

ویژگی‌های شخصیتی و مهارت‌های لازم یک راننده پایه یک
توانایی و مهارت کافی برای رانندگی در مسیرهای طولانی
توانایی رانندگی به تنهایی و تمرکز بالا
متعهد و پایبند به اصول اخلاقی
صبر و حوصله زیاد در رانندگی
خوش قول و متعهد به تحویل بار در زمان مقرر
رانندگی ایمن و پرهیز از هرگونه رفتارهای پرخطر
وظایف و مسئولیت‌های راننده پایه یک
انجام معاینات فنی و اطمینان از سالم بودن ماشین قبل از حمل بار
آشنایی با رفتار سایر رانندگان به ویژه در جاده‌های بین شهری، عکس‌العمل سریع و رانندگی بی‌‌خطر و ایمن
برنامه‌ریزی و هماهنگی برای حمل بار و تحویل آن در زمان مشخص‌شده
ارائه گزارش به شرکت و محل کار
متعهد و پایبند بودن به برنامه زمانی
نظارت یا کمک در بار زدن
اطمینان از درست بودن بارها و ایمنی آن‌ها
تحویل بار طبق زمان‌بندی و نظارت و کمک بر تخلیه بارها
آشنایی کامل با قوانین راهنمایی و رانندگی، اطاعت از قوانین، پرهیز از رفتارهای پرخطر و توجه به تذکرات مأموران پلیس
آشنایی خوب با مسائل فنی ماشین سنگین و توانایی انجام تعمیرات اولیه مثل تعویض لاستیک و …
گزارش هرگونه تخلف یا اتفاق به اداره راهداری و همین‌طور شرکت محل کار
توانایی رانندگی در شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی و حساس مثل برف، باران و ترافیک سنگین
شرایط استخدام در شرکت‌ها به عنوان راننده پایه یک
هر شرکت، کارخانه و تولیدی برای استخدام راننده پایه یک ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشد. اما به‌طور کل برای اینکه به‌عنوان راننده در یک شرکت معتبر استخدام شوید به شرایط زیر نیاز دارید:

سن بالای ۲۶ سال
مدرک تحصیلی دیپلم (برخی شرکت‌ها مدرک سیکل را نیز می‌پذیرند)
اتمام خدمت سربازی یا معافیت
تجربه و سابقه کاری قابل‌اثبات به‌عنوان راننده
تجربه رانندگی به مدت طولانی
مطلع بودن از مسیرهای شهری (و بین‌شهری)
در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها، کارخانه‌ها و سازمان‌ها به استخدام راننده پایه یک نیاز دارند. در سایت جاب ویژن شمار زیادی آگهی استخدام راننده و شرایط لازم برای کار را می‌توانید مشاهده کنید.

جمع‌بندی
رانندگی ماشین سنگین وظیفه‌ای حساس و سخت است و نیاز به مهارت و تجربه و تسلط بالا بر رانندگی دارد. راننده پایه یک یکی از موقعیت‌های شغلی پر تقاضا و پرکاربرد محسوب می‌شود و بسیاری از شرکت‌ها، کارخانه‌ها، تولیدی‌ها و فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی برای حمل و جابجایی محصولات و بار به استخدام راننده پایه یک نیاز دارند. فردی که گواهینامه پایه یکم داشته باشد و مهارت و تجربه کافی در رانندگی ماشین‌های سنگین داشته باشد می‌تواند با بررسی آگهی‌های کاریابی و استخدام، شغل مناسبی برای خود پیدا کند.


برچسب: ،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۷:۱۱:۳۲ توسط:محیا باقری موضوع: نظرات (0)